Raporty AEK

Tematy

Najnowsze

Barometr Polska-Niemcy 2016. Wzajemny wizerunek Polaków i Niemców 25 lat po podpisaniu Traktatu

Zapraszamy do lektury kolejnego z cyklu artykułów w ramach projektu "25 lat Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy jako krok milowy w budowaniu ładu europejskiego po 1989 r. - przyczynek do ogólnopolskiej debaty publicznej" organizowanego przez Fundację "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego i współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej.

Więcej…

Krzyżowa jako symbol pojednania polsko-niemieckiego


Już wkrótce rozpocznie cykl sześciu debat w ramach projektu "25 lat Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy jako krok milowy w budowaniu ładu europejskiego po 1989 r. - przyczynek do ogólnopolskiej debaty publicznej" organizowany przez Fundację "Krzyżowa" i współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej. Chcąc zachęcić do uczestnictwa w nich oraz wprowadzając w tematykę spotkań, publikować będziemy serię artykułów związaną z 25. rocznicą podpisania Traktatu. Cykl rozpoczynamy refleksją na temat Krzyżowej jako symbolu pojednania polsko-niemieckiego autorstwa Waldemara Czachura.

Więcej…

III Kongres Historii Lokalnej "Świdnica – opowieść 1945-1989" w terminie 18-19 listopada 2016 r.

Akademia Europejska Krzyżowa wraz z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce ma zaszczyt zaprosić na III Kongres Historii Lokalnej", który odbędzie się w terminie 18-19 listopada w siedzibie Fundacji "Krzyżowa". Konferencja jest częścią szerszego projektu realizowanego przez Akademię Europejską Krzyżowa dotyczącego dziejów lokalnych na Dolnym Śląsku w latach 1945-89, w szczególności bezpośredniego otoczenia ośrodka w Krzyżowej (przede wszystkim miast Świdnica, Dzierżoniów, Bielawa, Wałbrzych). Problematyka ta ma szczególne znaczenie dla kwestii tożsamości lokalnej, nauczania szkolnego, a także pośrednio kwestii gospodarczych.
Więcej…

Nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki? Normalizacja turecko-rosyjska

Im bardziej Turcja będzie autorytarna tym bliżej jej będzie do Rosji, a dalej do Zachodu. Jednak, trwały strategiczny sojusz między oboma krajami wymierzony w Zachód jest mało prawdopodobny. Na przeszkodzie stoją gospodarka, geopolityka, bezpieczeństwo i dziedzictwo historii.

Więcej…

Zapraszamy na ogólnopolski cykl debat z okazji 25. rocznicy Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy


Akademia Europejska Krzyżowa ma zaszczyt zaprosić na cykl debat organizowanych w ramach projektu „25 lat Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy jako krok milowy w budowaniu nowego ładu europejskiego po 1989 r. - przyczynek do ogólnopolskiej debaty publicznej.”, realizowanego w ramach zadania publicznego „Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2016”.
Więcej…

Krytyczny głos o wystawie „Odwaga i pojednanie” i potrzeba dialogu

"W czasie konferencji naukowej na Uniwersytecie Warminsko-Mazurskim pt. „Stosunki Polsko-Niemieckie w ćwierćwiecze później” podczas swojego wystąpienia na temat sytuacji mniejszości niemieckiej 25 lat po podpisaniu Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską i Niemcami oceniłem krytycznie stan realizacji uzgodnień polsko-niemieckiego Okrągłego Stołu i w tym kontekście również krytycznie oceniłem zdanie, które znalazło się na wystawie ”Polacy i Niemcy. Historie dialogu” zorganizowanej w Bundestagu" – pisze Bernard Gaida, Przewodniczący Zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, w liście skierowanym na ręce dyrektora Akademii Europejskiej Krzyżowa.

Więcej…

Niemcy i Turcja - kryzysowe zarządzanie autorytarnym dryfem

W ostatnich tygodniach nastąpił najpoważniejszy od wielu lat kryzys w relacjach niemiecko-tureckich. Największym problemem jest coraz bardziej autorytarny system rządów w Turcji powodujący jej oddalanie się od UE i zbliżenie z Rosją. Ten autorytarny dryf ma przede wszystkim źródła wewnętrzne, ale wynika także z niewystarczającego wsparcia przez Niemcy w ostatnich latach procesu integracji europejskiej Turcji, który mógł silniej związać Ankarę z Europą.

Więcej…

Londyn w pułapce Brexitu

Przestrzeń negocjacyjna partii konserwatywnej i nowej Premier Theresy May, zawęża się stopniowo, mimo ostatnich intensywnych podróży oraz debat wewnątrzpartyjnych – pisze w gościnnym komentarzu „in web scribis” Jacek Zieliński.  Spotkania z Kanclerz Merkel  i Prezydentem Hollandem zakończyły się uprzejmym "nie" w obu przypadkach. Nie, dla preferowanego scenariusza dostępu do pełnego rynku i ograniczenia wolności przepływu ludzi.

Więcej…

Austria bez prezydenta

Heinz Fischer z Socjaldemokratycznej Partii Austrii (Sozialdemokratische Partei Österreichs – SPÖ) kończy w piątek (8 lipca 2016 roku) swoją drugą kadencję prezydencką. Tymczasem austriacki Trybunał Konstytucyjny ogłosił w zeszłym tygodniu, że wybory, w których wyłoniono jego następcę są nieważne i muszą zostać powtórzone. Czy Austrię czeka teraz „bezkrólewie”? Na razie władzę przejmie trzyosobowe prezydium niższej izby parlamentu – Rady Narodowej, w którego skład wchodzą: Doris Bures (SPÖ), Karlheinz Kopf (ÖVP) i kontrowersyjny kandydat na urząd prezydenta Norbert Hofer z FPÖ. Nowy prezydent zostanie wyłoniony dopiero na jesieni. Warto podkreślić, że do powtórzenia wyborów dojdzie po raz pierwszy w powojennej historii Austrii.

Polub nas na Facebooku

Newsletter