Akademia Europejska Krzyżowa wraz z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce ma zaszczyt zaprosić na III Kongres Historii Lokalnej", który odbędzie się w terminie 18-19 listopada w siedzibie Fundacji "Krzyżowa". Konferencja jest częścią szerszego projektu realizowanego przez Akademię Europejską Krzyżowa dotyczącego dziejów lokalnych na Dolnym Śląsku w latach 1945-89, w szczególności bezpośredniego otoczenia ośrodka w Krzyżowej (przede wszystkim miast Świdnica, Dzierżoniów, Bielawa, Wałbrzych)...

Czy konflikt w ukraińskim prawosławiu wkracza w decydującą fazę? Zwycięstwo protestów na Majdanie, a następnie wojna w Donbasie zaostrzyły podziały religijne istniejące na Ukrainie od początku lat 90. Tymczasem ukraińska elita polityczna jak nigdy jest zainteresowania zjednoczeniem Cerkwi i powstaniem jednego autokefalicznego patriarchatu.


Rok 2015 silnie zaznaczył się w stosunkach polsko-niemieckich. Pełno było okazji do upamiętniania wydarzeń historycznych, jak i tych, nadających nowy kształt dwustronnym relacjom. Na potrzeby tego artykułu, chciałabym zarysować wybrane wydarzenia z 2015 roku, które uważam za istotne dla rozwoju stosunków polsko niemieckich.

Pięćdziesiąt lat po wymianie listów przez polskich i niemieckich biskupów podczas Soboru Watykańskiego II, 25 lat od momentu ostatecznego uznania granicy na Odrze i Nysie przez zjednoczone Niemcy oraz podpisania dwustronnego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy oraz ponad dziesięć lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej postępy zarówno integracji europejskiej jak i polsko-niemieckiego partnerstwa stoją dziś pod znakiem zapytania.

Polsko-Niemieckie konwersatorium Grupa Kopernika spotkało się w Berlinie na swym trzydziestym pierwszym posiedzeniu. Niniejszy Raport podsumowuje wspólne refleksje uczestników Grupy Kopernika na temat: „Rosja-Ukraina-Europa – przyszłość europejskiego systemu bezpieczeństwa“ oraz stara się odpowiedzieć na pytanie, jak zaostrzająca się sytuacja na wschodzie Ukrainy odbija się na partnerstwie polsko-niemieckim.

Wystawa, otwarta przez premier Ewę Kopacz i kanclerz Angelę Merkel, w rocznicę historycznej mszy pojednania w Krzyżowej z roku 1989, prowadzi zwiedzającego przez labirynt II wojny światowej, wrogości i nieufności okresu powojennego oraz pierwszych inicjatyw na rzecz zbliżenia między Polakami i Niemcami. Zawiła droga doprowadza do otwartej przestrzeni, gdzie możliwe jest spotkanie, szukanie kompromisów i dialog o trudnej przeszłości, ale i niełatwych wyzwaniach stojących przez młodymi

...

Polsko-Niemieckie konwersatorium Grupa Kopernika spotkało się 14/15 listopada 2014 r. w Warszawie na swym trzydziestym posiedzeniu. Niniejszy Raport podsumowuje wspólne refleksje uczestników Grupy Kopernika na temat posiedzenia „Konflikt rosyjsko-ukraiński a przyszłość Ładu Europejskiego. Polskie i niemieckie stanowiska i przemyślenia“.

12 listopada 2014 obchodzony będzie w Krzyżowej 25. rocznica Mszy Pojednania. Na ten szczególny dzień zaplanowane zostało nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem abp. Alfonsa Nossola. otwarcie wystawy plenerowej „Odwaga i Pojednanie", której organizatorem jest Muzeum Historii Polski oraz Konferencja „25 lat polsko – niemieckiego pojednania. Znaczenie dla Europy i przykład dla świata", w której (według aktualnego stanu przygotowań) wykład wprowadzający wygłosi prof. Bartoszewski. W

...

12 listopada 2014 roku obchodzimy dwudziestą piątą rocznicę historycznej Mszy Pojednania, podczas której Kanclerz Kohl i Premier Mazowiecki przekazali sobie znak pokoju, symbol polsko-niemieckiego pojednania.

Uroczystości rozpoczniemy od nabożeństwa ekumenicznego, by symbolicznie w imieniu Polaków i Niemców podziękować za dar wolności i pojednania oraz modlić się w intencji pokoju oraz pojednania dla wszystkich narodów Europy. Nabożeństwu przewodniczyć będzie Arcybiskup Alfons Nossol, który

...

Polub nas na Facebooku

Newsletter

© 2016 Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.