
Czytaj więcej: Uwagi do transkrypcji nazw własnych i nazwisk ukraińskich
Czytaj więcej: Uwagi do transkrypcji nazw własnych i nazwisk ukraińskich
Czytaj więcej: Rosyjskie zbrodnie wojenne we wschodniej Ukrainie w 2014 roku
Polsko-niemieckie pojednanie ma szerokie, uniwersalne znaczenie. Może być wzorem dla wielu potrzebnych tego typu procesów w całym świecie. Nie musi być też traktowane jako wyłącznie zjawisko historyczne, ale również jako know-how użyteczny w innym miejscu i innym czasie. Do przykładu polsko-niemieckiego pojednania odwołują się Koreańczycy i Japończycy. Proces pojednania potrzebny jest w Bośni i Hercegowinie, potrzebują go Węgrzy i Rumunii itd. W wielu wypadkach polsko-niemieckie doświadczenie może być cenne i przydatne. Krzyżowa (jako miejsce i jako „firma") stać się może pomocna w inicjowaniu takich procesów. Należy przy tym zauważyć, że inicjowanie procesów pojednania jest czymś odmiennym od działania grup negocjatorów zajmujących się otwartymi konfliktami, stąd potrzeba innego podejścia i wypracowania odpowiednich metod.
Ukraińska gospodarka znajduje się w głębokim kryzysie spowodowanym brakiem zdecydowanych reform po roku 1991, okresem rządów Janukowycza i kosztami wojny prowadzonej przez Rosję z Ukrainą.
Fundamentalnym zagrożeniem dla gospodarki ukraińskiej jest kryzys finansów państwowych, który może być przezwyciężony jedynie dzięki pomocy Zachodu. W roku 2015 Ukraina winna być wsparta sumą ok.30 mld $.
Czytaj więcej: Ukraińskie reformy i perspektywy współpracy gospodarczej polsko-ukraińskiej
Główne tezy
1. Agresywna polityka Rosji wobec Ukrainy oznacza zakwestionowanie przez Rosję ładu w Europie ukształtowanego się po zakończeniu zimnej wojny. Rosja dąży do rozszerzenia swojej strefy wpływów.
2. Formująca się strategia Zachodu wobec tego nowego wyzwania polega na powstrzymywaniu się od bezpośrednich działań militarnych, dopóki konflikt nie zagrozi militarnie członkom NATO, a jednoczesne wprowadzenie sankcji gospodarczych wobec Rosji.
3. W wojnie gospodarczej Rosja jest strona bez porównania słabszą niż Zachód. Konsekwentnie prowadzone sankcje gospodarcze i polityka Zachodu nakierowana na utrzymywanie niskich cen ropy naftowej może doprowadzić do recesji i, po nieuchronnym wyczerpaniu rezerw walutowych, do kryzysu budżetowego i finansowego Rosji.
Czytaj więcej: Zachód wobec rosyjskiej wojny hybrydalnej - raport AEK
Badania opinii publicznej po raz pierwszy wykazały na Ukrainie przewagę zwolenników członkostwa w NATO nad jego oponentami. Wedle badania przeprowadzonego przez osrodek badania opinii publicznej „Rating" 44% opowiada się za, 35% przeciw a 16% nie ma zdania. Po roku 1991 liczba zwolenników członkostwa w NATO utrzymywało się na poziomie kilkunastu procent. Jeszcze roku 2012 19% zapytywanych było za, аż 61% było przeciw. Sceptycyzm wobec NATO skorelowany był też silnie, jak się wydaje, z anty-amerykanizmem jako był pozostałością na Ukrainie propagandy sowieckiej. Potwierdzałyby to badania przeprowadzone na Majdanie przez Studium Europy Wschodniej UW podczas pomarańczowej rewolucji w roku 2005 oraz analogicznego i powtórzone badania na euromajdanie w grudniu 2013. Najbardziej uderzającą różnicą wyników obu badań był wzrost sympatii dla USA, które w roku 2013 widziane na skali sympatii znalazły się na drugim miejscu po Polsce.
Wedle wielu obserwatorów Rosja przewiduje rozszerzenie się obecnego konfliktu, który zmienić się ma w wojnę lokalną a ta rozszerzyć się może i dalej do jeszcze szerszej agresji Moskwy na Ukrainę. Strącenie ukraińskiego samolotu przez rosyjski myśliwiec w dniu 17.07 stanowi epizod świadczący być może o przejściu w taką nową fazę. Mianem tragedii wypada nazwać strącenie samolotu pasażerskiego przez donbaskich terrorystów. Wedle pewnych wyobrażeń ogromna dysproporcja sił jest decydująca dla takiego starcia. Choć ma ona niewątpliwie miejsce, trudno brać pod uwagę całościowe porównania sił zbrojnych obu krajów.
Czytaj więcej: Rosja – Ukraina: scenariusze rozwoju konfliktu
Strona 1 z 2